Σα. Απρ 27th, 2024

Με επιτυχία υλοποιήθηκε από το 3ο ΓΕΛ Λαμίας Πρόγραμμα Erasmus+ /Δράση ΚΑ1- Μαθησιακή Κινητικότητα ΚΑ1, Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης με τίτλο: «Περιβαλλοντικά μοντέλα εργασίας και επιχειρηματικότητας». Συγκεκριμένα δύο εκπαιδευτικοί και είκοσι (20) μαθητές μετέβησαν στη Δρέσδη της Γερμανίας από 3-2-2024 έως 18-2-2024. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής και Πληροφόρησης της Λειψίας και ενημερώθηκαν σχετικά με την εκπαίδευση ενδιαφερόμενων πάνω σε διάφορες πτυχές της αειφόρου ανάπτυξης. Ως εκ τούτου, οι συνοδοί εκπαιδευτικοί και οι μαθητές της Β΄ τάξης Λυκείου που συμμετείχαν παρακολούθησαν σεμινάρια που υποστηρίζουν πρωτοβουλίες και projects, που προωθούν την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας σε σχέση με την κοινή χρήση πόρων και υποδομών στον κόσμο της μηχανικής έρευνας και πρωτοτύπων.

Αφροδίτη Σπαλιώρα

MSc Θεολογίας